WiFi ինտերնետ` արդեն նոր շարժակազմի բոլոր ավտոբուսներում 13.07.2012
Այսօր Երևանի քաղաքապետարանը և Orange-ը հայտարարեցին մեկ տարի առաջ մեկնարկած պիլոտային նախագծի ընդլայնման մասին, որի շրջանակներում Երևանի քաղաքային տրանսպորտի նոր շարժակազմի բոլոր ավտոբուսների ուղևորները կկարողանան անվճար օգտվել Wi-Fi ինտերնետից: Ավտուբուսներում տեղադրվել են Orange MyFi 3G/Wi-Fi մոդեմներ, որոնք ստեղծում են շարժական Wi-Fi տարածք և հնարավորություն են տալիս միաժամանակ ցանցին միացնել հինգ սարք` սմարթֆոն, նեթբուք, պլանշետ և այլն: Այս պահին շարժական WiFi սարքերով համալրված են 91 ավտոբուս, որոնց թիվը մինչև տարեվերջ կհասնի 255-ի:
« Սա կարևոր նախագիծ է մեզ համար, մի կողմից` որովհետև թույլ է տալիս փորձել մեր շարժական MyFi ծառայությունը և դրա հնարավորություններն ամբողջ քաղաքի տարածքում, մյուս կողմից` քանի որ շատ ավելի հասանելի է դարձնում WiFi ինտերնետը: Անցյալ տարի պիլոտային նախագիծը մեկնարկելիս մենք փորձում էինք հասկանալ, թե արդյոք այս ծառայությունների կարիքը զգում են Երևանի բնակիչները և նկատեցինք, որ բակականին մեծ թվով ուղևորներ օգտվում են Wi-Fi-ից ավտոբուսում: Ուրախ ենք քաղաքապետարանի հետ մեր համագործակցությունը շարունակել և ընդլայնել` արդեն առաջարկելով այս հնարավորությունը բոլոր նոր ավտոբուսների ուղևորներին », ասաց Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Այս նախագծի արդյունքում Երևանը դառնում է աշխարհի թերևս միակ քաղաքը, որի քաղաքային տրանսպորտն այս մասշտաբով հագեցած է անվճար WiFi ծառայությամբ:
Առաջին անգամ Երևանի քաղաքային տրանսպորտում WiFi տեղադրվել է մեկ տարի առաջ` Երևանի քաղաքապետարանի և Orange-ի պիլոտային նախագծի շրջանակներում, երբ Orange MyFi մոդեմներ տեղադրվեցին քաղաքային տրանսպորտի 5 երթուղիներ սպասարկող ավտոբուսներում:

WiFi internet – already in all buses of new fleet 13.07.2012
Today Yerevan Municipality and Orange announced the extension of the pilot project launched one year ago. In the framework of the project passengers of all buses of new fleet will be able to use free WiFi internet. Buses are now equipped with Orange MyFi 3G/wi-fi modems which create a mobile wi-fi zone and allow to connect simultaneously 5 devices: smartphones, netbooks, tablets etc. Today 91 buses are equipped with mobile WiFi and their number will reach 255 by the end of the year.
Bruno Duthoit, Orange Armenia CEO, said: « This is an interesting and important project for us, as it will allow us to test our MyFi service and its possibilities in different areas of the city. On the other hand it makes wifi internet more accessible. Last year when launching the project we tried to understand if this kind of services were needed by Yerevan inhabitants and we noticed that many passengers used WiFi in the buses. We are happy to continue and extend our cooperation with the Municipality and offer this opportunity to all passengers of the new fleet.»
With this project Yerevan becomes probably the only city in the world which public transport is so widely equipped with free WiFi service.
First time mobile Wi-Fi has been implemented in Yerevan public transport one year ago, in the framework of pilot project by the Yerevan Municipality and Orange Armenia, when MyFi modems were installed in buses serving 5 routes.