Orange Հիմնադրամի և Հայկական ակնաբուժության նախագծի աջակցությամբ Վայոց Ձորի մարզում բժշկական ծառայություններից օգտվել է 1,181 մարդ
Ավարտվեց Վայոց Ձորի մարզում Orange Հիմնադրամի և Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) համատեղ ծրագիրը, որի նպատակն էր մարզի բնակիչների համար անցկացնել անվճար ակնային զննումներ և իրականացնել բուժումներ սոցիալապես անապահով անձանց համար:
Ծրագրի շրջանակներում 1,181 մեծահասակներ անցել են ակնային հետազոտություն, որոնցից 155-ն անցել է խորացված հետազոտություն Աչքի շարժական հիվանդանոցում, տրամադրվել է 494 ակնոց: Շարժական հիվանդանոցում, որը կայանել է Ջերմուկում և Եղեգնաձորում, իրականացվել է 95 վիրահատություն և լազերային բուժում:
«Վայոց Ձորի բնակչությունն այդքան էլ մեծաքանակ չէ, սակայն ակնային ծառայությունների հասանելիությունը շարունակում է խնդիր մնալ մարզի համար: Ուստի և իրականացված աշխատանքները հատկապես անհրաժեշտ էին մարզում ակնային խնդիրներ ունեցող սոցիալապես անապահով մարդկանց համար: Ուրախ ենք, որ այս մարզում ևս Orange Հիմնադրամը մեր կողքին էր», - ասաց ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Վայոց Ձորի աշխատանքների համար Orange Հիմնադրամը Հայկական Ակնաբուժության Կենտրոնին տրամադրել է 1,800,000 դրամ:
« Վայոց Ձորը չորրորդ մարզն է, ուր մենք այցելեցինք Հայկական Ակնաբուժության կենտրոնի հետ և կարողացանք մեծ թվով մարդկանց օգտակար լինել` վերադարձնել աչքի լույսը: Orange-ի` որպես հեռահաղորդակցության օպերատոր, առաքելությունն է հեշտացնել հաղորդակցումը մարդկանց միջև, այնպես որ մարդկային հաղորդակցության հետ կապված խնդիրները մեր հոգածության կենտրոնում են: Ուրախությամբ ենք հաստատում, որ մեր համագործակցությունը շարունակվելու է նաև այլ մարզերում, քանի որ կարողանում ենք իսկական փոփոխություն բերել մարդկանց կյանք», ասաց Orange Հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Նազարեթ Սեֆերյանը:
Հուլիս ամսին Orange Հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ Հայկական Ակնաբուժական Նախագծի աշխատանքները շարունակվելու են արդեն Սյունիքի մարզում: Հուլիսի 3 - 7 ՀԱՆ-ի ակնաբուժական խմբերը կլինեն Սիսիանի շրջանում, հուլիսի 9 - 10` Մեղրիի շրջանում, հուլիսի 11 - 17` Կապանի շրջանում և հուլիսի 18 - 24` Գորիսի շրջանում: Աչքի շարժական հիվանդանոցը կկայանի Սիսիանում, Կապանում, և Գորիսում: Սյունիքի մարզի բոլոր բնակիչները` առանց բացառության, կարող են այցելել` ստուգելու տեսողությունը, իսկ սոցիալապես անապահով բնակիչները կկարողանան նաև անվճար վիրատություն կամ այլ բուժում ստանալ:
Մանրամասների համար Սյունիքի մարզի բնակիչները պետք է դիմեն իրենց բնակավայրի առողջության կենտրոն և հետևեն այնտեղ փակցված հայտարարություններին:
Սյունիքի մարզ այցելության ամբողջական ժամանակացույցի կարելի է ծանոթանալ` զանգահարելով 010559068, կամ այցելելով Հայկական Ակնաբուժության Կենտրոնի կայք.

With the support of the Orange Foundation and Armenian Eye Care Project 1181 people got eye care in Vayots Dzor region 29.06.2012
With the support of the Orange Foundation and Armenian Eye Care Project 1181 people got eye care in Vayots Dzor region
Joint project of free eye screenings and treatment launched by the Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project (AECP) in Vayots Dzor region, which aimed to provide free eye screening services to the residents of the region, as well as treatment for socially vulnerable people, is coming to its end. In the frames of the project 1,182 adults have undergone eye screening, around 155 adults have undergone deep eye screening in the mobile hospital, 494 glasses have been provided. Around 95 surgeries and laser treatments have been conducted in the mobile hospital in Yeghegnadzor and Jermouk.
Nune Yeghiazaryan, Armenian Eye Care Project Armenian office director said: «Vayots Dzor is not a very highly populaated region, still the accessibility of eye care services is an issue here. That’s why the work relized was very much needed for socially vulnerable people. We are happy to state that the Orange Foundation was again with us, in this marz as well»
To support the works of the AECP in Vayots Dzor region, the Orange Foundation has allotted 1.800.000 AMD.
Nazareth Seferian, Secretary General of the Orange Foundation, said: “Vayots Dzor is the fourth region we have visited with the Armenian Eye Care Project. We could be helpful for a lot of people: return the sight. The mission of Orange as a telecommunication operator is to facilitate communication between people, that’s why communication problems are in the center of our attention. We are happy to say that our cooperation will continue in other regions, as we see we bring real change into peoples’ life”
During July joint works by the Armenian Eye Care Project and the Orange Foundation will continue in Syunik marz. Medical groups will visit Sisian region on July 3-7, Meghri on July 9-10, Kapan on July 11-17 and Goris on July 18-24. The mobile hospital will make a stop in Sisian, Kapan and Goris. All inhabitants of the Syunik marz, without any exception, are invited to have a free eye screening, and those who are socially vulnerable will also have access to free surgery or other treatment.
For more details, the inhabitants of Syunik region shall apply to the local or neighbouring Health Care Center and follow the announcements, posted there, or call 010 559068.
Full schedule can be downloaded from the web site of the Armenian Eye Care Center: http://eyecareproject-armenia.com/files/Syunik-12-Schedule-Arm-New.pdf