Այս տարվա փետրվարի 7-ից Orange-ի աջակցությամբ Մեդիակրթության կենտրոն հասարակական կազմակերպությունը մեկնարկեց « Անվտանգ համացանց » լայնածավալ ծրագիրը, որի շրջանակներում մինչ օրս վերապատրաստվել են ավագ դպրոցի 300 դասավանդողներ, իսկ ավելի քան 6000 աշակերտներ, նախատեսված 5000-ի փոխարեն, մասնակցել են բաց դասին: Ծրագրի մեկնարկի օրվանից www.safe.am կայքն ունեցել է ավելի քան 7000 այցելություն, անվտանգ ինտերնետի վերաբերյալ խաղը բացվել է ավելի քան 5700 անգամ, իսկ ուսումնական ձեռնարկներն ու ծնողական ուղեցույցները ներբեռնվել են ավելի քան 3800 անգամ:
Ծրագրի հաջողությունը ներգրավեց նոր գործընկերների` մասնավորապես Կրթության Տեխնոլոգիաների Ազգային Կենտրոնին, և այս նոր համագործակցության շնորհիվ էլ ծրագիրն ընդլայնվել է, հատկապես մարզերում: Այսօրվա ընթացքում Հայաստանի բոլոր մարզերի ավելի քան 500 դպրոցներում տեղի կունենա համացանցից անվտանգ օգտվելու կանոններին նվիրված բաց դաս, որին կմասնակցեն ավելի քան 10 հազար աշակերտներ Արագածոտնում, Տավուշում, Լոռիում, Սյունիքում և մյուս բոլոր մարզերում:
«Մենք մեր բաժանորդների առաջարկում ենք անվտանգ ինտերնետի համաշխարհային առաջատարի լավագույն «Kaspersky Internet Security» ծրագիրը: Սակայն միայն ծրագրային ապահովումներ առաջարկելը բավարար չէ, որպեսզի մեր բաժանորդները գտնվեն լիարժեք անվտանգության մեջ: Լինելով շարժական ինտերնետի մատակարար` մենք որոշակի պատասխանատվություն ունենք ինտերնետի անվտանգ օգտագործման առումով սպառողներին աջակցելու, կրթելու և ուղղորդելու համար: Կորպորատիվ պատասխանատվության մեր պարտականությունների շրջանակներում էլ ուրախությամբ միացել ենք այս լայնամասշտաբ ծրագրին, որի նպատակն է օգտագործողներին տալ ինտերնետի անվտանգ օգտագործման բանալիները», ասաց Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան:
Ծրագիրը չի սահմանափակվում միայն դասընթացներով: Բոլոր նրանք, ովքեր անհանգստանում են իրենց երեխաների կողմից սպառված ինտերնետային բովանդակության բնույթով և անվտանգությամբ, կարող են այցելել www.safe.am կայքը, որտեղ տեղադրված են անհրաժեշտ տեղեկություններ եւ խորհուրդներ հայերեն լեզվով` ցանցից ապահով օգտվելու համար: Մշակվել է ավելի քան 10 000 ուսումնական կայքերի եւ 3000 ապահով ուսումնական կայքերի հղում պարունակող շտեմարան:
Հիշեցնենք, որ 2012թ. հունվարի 19-ին Բրյուսելում Եվրամիության նախաձեռնությամբ տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության 25 ընկերությունների կողմից ստորագրվեց « Անվտանգ ինտերնետ երեխաների համար » հռչակագիր, որով ընկերություններն արտահայտում են իրենց պատրաստակամությունը ապահովել անվտանգ ինտերնետ միջավայր, հատկապես երեխաների համար: Հռչակագիրը Ֆրանս Տելեկոմ Orange-ի հետ միասին ստորագրել են այնպիսի ընկերություններ, ինչպես Google, Facebook, Deutsche Telekom, RIM, Nokia, Telecom Italia, Vodafone և այլն:

On February 7 Media Education Center NGO, with the support of Orange, launched a large-scale project «Safe Internet Armenia 2012». In the framework of this project, 300 teachers of high schools have already been trained on the principles of internet safety, and more than 6000 schoolchildren, which is more than the initially planned 5000, have participated in open lessons on this topics. Since the launch of the project, the website www.safe.am has had more than 7000 visits, the safe internet on-line game has been played more than 5700 times, and the educational and parental materials have been downloaded more than 3800 times.
The success of the project has led to the involvement of new partners, in particular the National Center of Educational Technologies, and thanks to this new cooperation the project has been extended, especially in the regions. During today, more than 500 schools will host an open lesson on internet safety, involving more than 10,000 schoolchildren in Aragatsotn, Tavush, Lori, Syunik and all other regions.
Bruno Duthoit, Orange Armenia CEO, said: «We offer to our customers Kaspersky Internet Security program, the best by the world leader for safe internet. However, offering a software solution is not enough in itself to ensure the complete online protection of our customers. Being a mobile internet provider, we have the resposibility of supporting, educating and directing customers in the safe usage of the internet. In the scope of our corporate social responsibility we have joined this initiative with great pleasure, which aims at giving the keys of safe use of the internet.»
The project is not limited to trainings. All those concerned for the nature and safety of the content their children consume on the internet can visit the website www.safe.am where all necessary information and advice about safe internet surfing can be found in the Armenian language. A collection of more than 10,000 educational sites and 3000 useful references has been created.
As a reminder, on 19 January 2012, through the initiative of the European Union, 25 companies from across the information and communications technology sector signed a declaration on «Safer Internet for Children» through which they have expressed their dedication to providing a safe online environment, especially for children. Along with France Telecom Orange, the declaration is signed by such companies as Google, Facebook, Deutsche Telekom, RIM, Nokia, Telecom Italia, Vodafone and others.